Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall idka artistisk och konstnärlig verksamhet inom områden för musik och litteratur, utgivnings- och förlagsverksamhet av musikaliska alster, utgivning av litterära verk, handel och förvaltning av värdepapper, handel och förvaltning av fast egendom samt annan härmed förenlig verksamhet.
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 207 | 2 852 | 2 472 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 177 | 306 | -517 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 267 | 492 | -478 |
| Årets resultat (tkr) | 1 496 | 1 097 | 598 |
| Summa tillgångar (tkr) | 17 251 | 16 934 | 16 430 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 207 | 2 852 | 2 472 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 177 | 306 | -517 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 267 | 492 | -478 |
| Årets resultat (tkr) | 1 496 | 1 097 | 598 |
| TILLGÅNGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 404 | 407 | 411 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 16 848 | 16 528 | 16 019 |
| Tillgångar (tkr) | 17 251 | 16 934 | 16 430 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 12 478 | 11 722 | 11 364 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 4 323 | 4 767 | 4 367 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 450 | 445 | 698 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 17 251 | 16 934 | 16 430 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 700 | 740 | 739 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 104 | 1 426 | 1 236 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 8.0% | 10.7% | -20.9% |
| Soliditet | 90.4% | 89.5% | 88.3% |
| Kassalikviditet | 3744.0% | 3714.2% | 2295.0% |
Rockhead Studios AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 2 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-08.
Bolaget skall idka artistisk och konstnärlig verksamhet inom områden för musik och litteratur, utgivnings- och förlagsverksamhet av musikaliska alster, utgivning av litterära verk, handel och förvaltning av värdepapper, handel och förvaltning av fast egendom samt annan härmed förenlig verksamhet.